Jak sprawdzić czy wybrany przez nas ośrodek leczenia alkoholizmu jest dobry?

Leczenie uzależnienia od alkoholu jest żmudnym procesem, który wymaga wiele samozaparcia, motywacji i wsparcia z zewnątrz. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy ze swojego uzależnienia, bagatelizując sprawę bądź myśląc, że poradzą sobie samodzielnie. Te osoby, które jednak zdecydują się na leczenie mogą wybrać spośród kilku opcji. Jedną z nich jest ośrodek leczenia uzależnień alkoholowych.

 

Ośrodek leczenia alkoholizmu to miejsce, w którym uzależnieni mogą pracować nad poprawą swojego życia. Długość pobytu w ośrodku jest różna, ale zazwyczaj jest to 28 dni. Ośrodek uzależnień alkoholowych oferuje stacjonarną terapię indywidualną i grupową, stałe wsparcie terapeutów, opiekę lekarską. Zazwyczaj ośrodek uzależnień od alkoholu mieści się w spokojnej okolicy. Otoczenie natury pozwala na wyciszenie się i bliski kontakt z przyrodą. Czas na świeżym powietrzu, spacery i inne aktywności są częścią terapii.

 

Ośrodek leczenia alkoholizmu – na co zwrócić uwagę przed wyborem miejsca?

Pobyt w ośrodku leczenia alkoholizmu sprawdza się w wielu przypadkach. Jednak jak wybrać dobry ośrodek uzależnień alkoholowych? Jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. Najważniejszą kwestią jest program terapii oferowany przez ośrodek leczenia alkoholizmu – jakie metody są stosowane, czy ustalany jest indywidualny plan terapii, czy dostępna jest terapia indywidualna i grupowa, jaka jest ilość i intensywność zajęć, czy ośrodek oferuje spotkania grup wsparcia. Równie istotna jest kwestia dostępnej opieki lekarskiej, lekarzy internistów czy pielęgniarek. Warto dokładnie zapoznać się z kadrą psychologów, psychiatrów, terapeutów i sprawdzić numery certyfikatów.

Dobry ośrodek uzależnień od alkoholu jest położony w spokojnej i cichej okolicy. Możliwość wychodzenia na spacery do lasu czy wzdłuż brzegiem morza jest niezwykle istotna. Oferta dodatkowych zajęć także działa na plus. Ćwiczenia relaksujące, oddechowe, sesje jogi czy wspólne wycieczki są świetnym dopełnieniem terapii alkoholowej. Ośrodek leczenia uzależnień alkoholowych warto też ocenić pod względem dostępnego zakwaterowania i wyżywienia. Uwagę warto zwrócić na ośrodki, które gwarantują kameralność ośrodka i dyskrecję.

 

Przed wyborem ośrodka warto poszukać opinii w internecie oraz przeprowadzić szeroki wywiad z osobą kontaktową. Na wszystkie pytania i wątpliwości powinniśmy otrzymać odpowiedź. Nie można zapomnieć o tym, aby sprawdzić czy ośrodek leczenia alkoholizmu posiada status podmiotu leczniczego i jest wpisany do rejestru placówek medycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *