Kogo najczęściej dotyka problem alkoholizmu?

Problem uzależnienia od alkoholu dotyka wielu osób. Są to zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Osoby wykształcone, posiadające dobrą pracę, jak i osoby bezrobotne czy słabiej wykształcone Trudno jednoznacznie określić jakie jest źródło uzależnienie od alkoholu. Ta choroba może dotknąć każdego. Im szybciej zdamy sobie sprawę, że potrzebujemy pomocy i udamy się na leczenie odwykowe alkoholików tym lepiej.

Rodzinne uzależnienie

Rodziny, w których występuje nadużywanie alkoholu, są zdecydowanie w grupie ryzyka jeśli chodzi o popadnięcie w alkoholizm. Dzieci, które były świadkami choroby alkoholowej rodziców czy dziadków mogą też w chorobę wpaść. Nie jest to jednak regułą. Nie można jednoznacznie określić skłonności do alkoholizmu jako choroby genetycznej. Alkoholizm może być też próbą ucieczki od problemów codziennego życia czy problemów o podłożu psychologicznym, które powinny być leczone.

Grupa narażona: młodzież

Duże znaczenie mają też wzorce zachowań, na które jesteśmy wystawieni. Dziecko obserwujące picie alkoholu i przebywające z alkoholikami może, nawet nieświadomie, dążyć do powtórzenia tych wzorców w swoim dorosłym życiu. Szczególnie narażona na uzależnienie jest młodzież. Młody organizm może uzależnić się od alkoholu w ciągu kilku miesięcy. Spożycie alkoholu przez młodych ludzi jest często wynikiem presji grupy czy chęcią zaimponowania rówieśnikom. Może być to też część buntu okresu dojrzewania czy próba poradzenia sobie z problemami emocjonalnymi. Coraz częściej na leczenie dla alkoholików trafiają młodzi ludzie, którzy uzależnili się od alkoholu. W takiej sytuacji całe ich życie staje się podporządkowane nałogowi. Warto uświadamiać młodzież o ryzyku jakie niesie ze sobą nadmierne spożywanie alkoholu.

Kobieta z uzależnieniem

Alkoholik najczęściej kojarzy się z mężczyzną w średnim wieku, który jest zaniedbany i wraca pijany do domu. Coraz częściej jednak mówi się głośno o alkoholizmie kobiet. Nadal jest to jednak temat tabu, a kobiety unikają obnażania się ze swoim uzależnieniem. Chcą w ten sposób uniknąć społecznego wykluczenia i wytykania palcami. Kobiety mają tendencję do szybszego uzależnienia się od alkoholu. Jednym z powodów mogą być stany depresyjne czy lękowe. Jednocześnie kobiety przez długi czas są w stanie dobrze ukrywać swoje uzależnienie pod maską wzorowej pani domu czy pracownicy. Kobiety coraz częściej jednak zdają sobie sprawę ze swojego problemu i stawiają się na leczenie odwykowe alkoholika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *