Najczęstsze metody leczenia alkoholizmu

Alkoholizm jest chorobą, która wyniszcza organizm i rujnuje ludzkie życie. Osoba uzależniona musi zrozumieć swój alkoholowy problem i zwrócić się po pomoc. Walka z alkoholizmem jest trudnym, żmudnym i długotrwałym procesem. Najczęściej stosowane metody leczenia alkoholizmu to oddziaływania psychoterapeutyczne i psychologiczne – zarówno indywidualne, jak i grupowe.

Na czym polega terapia alkoholowa?

Wiele osób zastanawia się na czym polega leczenie alkoholika. Podstawą leczenia jest psychoterapia. Psychoterapeuta leczący alkoholika ma trudne zadanie. Musi pomóc choremu w uświadomieniu sobie problemu alkoholowego – wiele osób temu zaprzecza. Musi też odpowiednio zmotywować alkoholika do zmiany swojego życia i porzucenia alkoholu. Na psychoterapeutyczne metody leczenie alkoholizmu składają się m.in. terapia indywidualna, terapia grupowa, trening umiejętności społecznych i kontrolowania złości, a nawet medytacja i techniki relaksacyjne.

Rozważając na czym polega terapia alkoholowa, nie można zapomnieć o Programie Dwunastu Kroków Anonimowych Alkoholików. Uczestnictwo we wspólnocie AA jest istotnym elementem terapii. Przynależność do grupy osób, które zmagają się z takim samym problemem działa mobilizująco. Uczestnicy dzielą się doświadczeniem, nawzajem się motywują, dodają sobie siły i nadziei.

 

Metody leczenia alkoholizmu – lekarstwa to nie wszystko

Psychoterapia jest podstawowym elementem zwalczania alkoholizmu. Leczenie farmakologiczne stosowane jest tylko jako metoda wspomagania psychoterapii. Nie ma konkretnego lekarstwa, które pozwoliłoby całkowicie wyleczyć uzależnienie od alkoholu. Na czym polega leczenie alkoholika od strony farmakologicznej? Lekarstwa stosuje się głównie w przypadkach zatrucia alkoholowego i podczas detoksykacji organizmu. Leki mają za zadanie złagodzić lub usunąć objawy zespołu abstynencyjnego. U niektórych pacjentów farmakoterapia jest potrzebna aby poprawić stan psychiczny i fizyczny – dopiero wtedy możliwe będzie rozpoczęcie właściwej terapii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *