Bądź sobą

Przekonaj się, że życie bez uzależnień to wolność, możliwości i ogromna satysfakcja

Dlaczego kobietom łatwiej uzależnić się od alkoholu?        

Kobiety różnią się od mężczyzn pod wieloma względami – fizycznym, emocjonalnym czy społecznym. Kobiety jednak, na równi z mężczyznami, mogą wpaść w sidła uzależnienia od alkoholu. Kobiecy alkoholizm przybiera jednak często inną formę od męskiego – inne są powody popadania w nałóg, inny proces uzależniania się. Kobiety inaczej doświadczają samą chorobę i inaczej może też przebiegać leczenie alkoholizmu.

Kobiecy alkoholizm – temat tabu

Kobiece uzależnienie od alkoholu może wynikać z wielu różnych czynników. Cechą wspólną jest jednak silna tendencja kobiet do ukrywania swojego uzależnienia. Powodem takiego zachowania jest bardzo duży społeczny ostracyzm. Kobiety pijące nałogowo nie są tak łatwo akceptowane przez społeczeństwo jak pijący mężczyźni. Często są wytykane palcami, a nawet napiętnowane. Stąd ich obawa przed ujawnieniem swojego nałogu.

 W nałóg alkoholowy wpadają zarówno kobiety młode, jak i starsze. Studentki, młode mamy, kobiety sukcesu, emerytki – każda z nich mogła przeżyć coś, co skierowało ją na tory alkoholu. Kobiety sięgają po alkoholowe trunki często w celu poprawienia samopoczucia, aby zniwelować uczucie zmęczenia lub żeby łatwiej zasnąć. W wielu przypadkach alkohol staje się środkiem, który „pomaga” w przeżywaniu rodzinnych problemów. Po alkohol może sięgnąć młoda matka, która zostając w domu z dzieckiem staje się sfrustrowana – brakiem swojego życia czy zainteresowania ze strony męża. Alkoholiczką może stać się też kobieta na emeryturze, która przeżywa okres „pustego gniazda”. Dzieci się usamodzielniły, wyjechały, a kobieta nie ma dla siebie zajęcia.

Kobiety i leczenie alkoholizmu

Jak każda terapia alkoholowa, także leczenie kobiet jest procesem kompleksowym i wieloetapowym. Odpowiednio dobrana psychoterapia, grupy wsparcia czy program dwunastu kroków AA pozwalają na odzyskanie równowagi emocjonalnej i psychicznej. Dzięki temu każda uzależniona kobieta jest w stanie zachować trzeźwość i odzyskać radość życia.

Leczenie alkoholizmu w Polsce jest powszechne i dostępne właściwie dla każdego, także dla kobiet. Warunkiem jest zgłoszenie się do odpowiedniej poradni, zachowanie abstynencji i wyraźna chęć zmiany swojego życia. Ośrodki, w których można leczyć alkoholizm znajdują się w wielu regionach, takich jak Śląsk czy województwo świętokrzyskie. Cena za pobyt w ośrodku leczenia alkoholizmu różni się w zależności od wybranego miejsca, od długości pobytu i oferowanych dodatkowych opcji. Warto zastanowić się nad takim sposobem terapii uzależnień – jest to jedna z pewniejszych dróg do trzeźwości.

Skontaktuj się