Bądź sobą

Przekonaj się, że życie bez uzależnień to wolność, możliwości i ogromna satysfakcja

Alkoholizm leczenie

Leczenie alkoholizmu jest procesem skomplikowanym i złożonym z wielu etapów. Osoba uzależniona od alkoholu często nie jest w stanie samodzielnie przestać pić. Próby abstynencji kończą się niepowodzeniem. Dlatego tak ważne jest zwrócenie się do specjalisty i zrozumienie, na czym polega skuteczna terapia alkoholowa.

Leczenie alkoholizmu – konieczna jest terapia

Osoby borykające się z uzależnieniem od alkoholu wielokrotnie zadają sobie pytanie „jak leczyć alkoholizm?”. Niektórzy liczą na szybką terapię, przy pomocy określonych leków. Skuteczne leczenie alkoholizmu opiera się na specjalistycznej psychoterapii uzależnienia. Przed przystąpieniem do terapii, uzależniony musi sam zrozumieć swój problem i zwrócić się po pomoc. Konieczne jest też uświadomienie sobie, że skuteczna terapia alkoholowa jest procesem długim i żmudnym. Stawia on przed uzależnionym konieczność podążania wytyczoną ścieżką i podporządkowanie się rygorom. Obecność i czynny udział bliskich osób także ma wpływ na skuteczne leczenie alkoholizmu.

Alkoholizm leczenie to długotrwały proces, który planowany jest na wiele miesięcy, a nawet na wiele lat. Na ten proces składają się działania psychoterapeuty i psychologa, a w wyjątkowych sytuacjach także lekarza internisty. Różne sposoby leczenia alkoholizmu niosą za sobą trwałe zmiany, które obejmują całe życie uzależnionego. Zmianie powinny ulec przede wszystkim przyzwyczajenia, zachowania, przekonania i relacje z innymi.

 

alkoholizm leczenie, leczenie alkoholizmu, terapia alkoholowa

Skuteczna terapia alkoholowa – szansa na życie bez nałogu

W skutecznej terapii alkoholizmu istotne jest aktywne uczestnictwo samego uzależnionego. Powinien on być jak najbardziej zaangażowany w proces leczenia. Dotyczy to szczególnie kwestii utrzymania abstynencji, która jest najważniejszą zasadą całego leczenia. Konieczne jest także pełne zaangażowanie w psychoterapię, uczestniczenie w zajęciach psychoterapeutycznych.

 Skuteczne leczenie alkoholizmu jest możliwe, wymaga jednak ogromnych nakładów pracy ze strony uzależnionego. Warto jednak wiedzieć, że alkoholizm nigdy nie jest do końca zlikwidowany. Po długiej terapii uzależniony staje się niepijącym alkoholikiem. Konieczna jest stałe kontrolowanie się, bowiem nawet najmniejsza porcja alkoholu może doprowadzić do nawrotu nałogu.

Skontaktuj się