Bądź sobą

Przekonaj się, że życie bez uzależnień to wolność, możliwości i ogromna satysfakcja

Dlaczego wpadamy w uzależnienia?

Gdy codzienność zaczyna przytłaczać, a problemy narastają, wiele osób sięga po używki. Alkohol, narkotyki, papierosy, seks, hazard, gry komputerowe – to wszystko może doprowadzić do zaburzeń zdrowia psychicznego i fizycznego. Osoby, które raz wpadły w sidła uzależnienia będą zmagać się z nim przez wiele lat, praktycznie do końca życia. Uzależnienie można porównać do przewlekłej choroby, która wypacza sposób widzenia świata i prowadzi do utraty kontroli nad życiem.

Uzależnienia – chwilowa ucieczka od problemów

Każdy z nas musi stawić czoła codzienności, która bywa czasami okraszona ogromną presją. Szkoła, studia, praca, rodzina – te wszystkie etapy wymagają od nas radzenia sobie z problemami, samozaparcia, silnej psychiki i charakteru. Kumulacja problemów i kryzys doprowadzają do tego, że człowiek szuka ucieczki i chwilowej ulgi. Na to właśnie pozwalają używki – alkohol i narkotyki poprawiają samopoczucie. Substancje w nich zawarte wpływają na mózg i w krótkim czasie mogą doprowadzić do uzależnienia. To, co początkowo miało być chwilową ucieczką od problemów, staje się codziennością. Zamiast szukać rozwiązań problemów, łatwiej jest ponownie sięgnąć po alkohol, który poprawia humor i zagłusza prawidłowe postrzeganie otaczającego nas świata.

Istnieją także uzależnienia, które zaspokajają nasze żądze, jak np. seks, masturbacja, uzależnienie od internetu czy zakupów. Choć te uzależnienia nie mają takiego wpływu na organizm jak alkohol czy narkotyki, to potrafią doprowadzić do znacznych zmian w psychice człowieka. Osoba uzależniona zatraca kontakt z rzeczywistością, w zniekształcony sposób postrzega wiele codziennych rzeczy. Aby to naprawić, najlepiej jest wziąć udział w terapii uzależnień. Dzięki temu można powrócić do świadomego myślenia na temat otaczającego świata bez konieczności sięgania po używki.

uzależnienie od alkoholu

Kto najczęściej popada w uzależnienia?

Ciężko jest jednoznacznie określić typ osób, które wpadają w uzależnienia. Jest to sprawa wysoce indywidualna i zależy to od wielu czynników. Częściowo narażone są osoby z trudną przeszłością, które dorastały w problematycznym środowisku, w otoczeniu ludzi uzależnionych. Jednak w uzależnienia mogą popaść też osoby z nienaganną przeszłością, które na pozór doskonale radzą sobie w życiu – osiągają sukcesy w różnych dziedzinach. Osoby, które narażone są na długotrwały, silny stres czy podatne na zachowania depresyjne, mogą także być bardziej narażone na pułapkę uzależnień.

Skontaktuj się