Bądź sobą

Przekonaj się, że życie bez uzależnień to wolność, możliwości i ogromna satysfakcja

Co robić w przypadku zatrucia alkoholowego?

Nadmierne spożywanie alkoholu może doprowadzić do zatrucia alkoholowego. Jest ono bardzo groźne – może doprowadzić do trwałego uszkodzenia zdrowia, a nawet doprowadzić do śmierci.

Czym jest zatrucie alkoholowe?

W przypadku zatrucia alkoholowego ważna jest szybkie rozpoznanie, reakcja i wezwanie pomocy. Zatrucie alkoholowe można rozpoznać po wymiotach, drgawkach, dezorientacji i zamroczeniu. Pojawić może się także płytki oddech i niska temperatura ciała. To wszystko może doprowadzić do utraty przytomności. Jest to stan, który występuje po wypiciu bardzo dużej ilości alkoholu.

Zatrucie alkoholowe – jak postępować?

Niebezpieczeństwo stanowią wymioty, które mogą pojawić się już po utracie przytomności. Może to doprowadzić do zadławienia się i uduszenia osoby zatrutej. W takiej sytuacji należy ułożyć ją w pozycji bocznej, co zminimalizuje ryzyko zadławienia. Jeśli osoba nadal jest nieprzytomna, pomimo prób cucenia, może to oznaczać śpiączkę alkoholową. Należy wezwać karetkę i stale monitorować stan osoby nieprzytomnej.

W przypadku utrzymania świadomości należy osobie zatrutej podawać wodę, która nawadnia i przyspiesza wypłukiwanie toksyn z organizmu. Wskazane jest wspieranie osoby zatrutej i ochrona przed nadmiernym zimnem. Warto też pilnować aby ta osoba nie zasnęła – sen może doprowadzić do utraty przytomności, niedotlenienia mózgu, a nawet śmierci.

Detoks jest pierwszym etapem na drodze ku abstynencji, natomiast cały proces leczenia jest długotrwały.

Zatrucie wielkim niebezpieczeństwem dla zdrowia i życia

Wypicie dużych ilości alkoholu w krótkim czasie może doprowadzić do zatrucia alkoholowego. Takie zachowanie niesie za sobą ryzyko nieodwracalnych zmian w organizmie, utraty przytomności, a w wyjątkowych sytuacjach nawet śmierci. W sytuacji zatrucia alkoholowego niezbędna jest pomoc medyczna. Czekając na pomoc należy monitorować czynności życiowe osoby zatrutej, aby uniknąć utraty przytomności.

Skontaktuj się