Bądź sobą

Przekonaj się, że życie bez uzależnień to wolność, możliwości i ogromna satysfakcja

Wpływ alkoholu na organizm człowieka

Alkoholizm jest chorobą przewlekłą, której trwałe wyleczenie nie jest możliwe. Alkohol pity w dużych ilościach doprowadza do zmian w całym organizmie. Warto pamiętać, że alkohol ma niekorzystny wpływ na narządy wewnętrzne i może doprowadzić do nieodwracalnych zmian, których wyleczenie będzie niemożliwe.

Zagrożenie dla wątroby

Nadmierne spożywanie alkoholu wpływa na układ pokarmowy, w którym może pojawić się stan zapalny. Alkohol może doprowadzić do owrzodzeń żołądka i dwunastnicy, refluksu żołądkowo-przełykowego, częstych wzdęć, nudności i biegunek. Wątroba musi radzić sobie z dużymi ilościami etanolu, może to doprowadzić do jej przewlekłego zapalenia. Zaprzestanie picia może ten proces zahamować. Dalsze spożywanie alkoholu to prosta droga do marskości wątroby. Alkohol działa też negatywnie na trzustkę. Zaburzone jest jej działanie, co może doprowadzić do stanu zapalnego, a nawet do cukrzycy.

Serce i mózg

Alkohol nie pozostaje bez wpływu na układ sercowo-naczyniowy. U alkoholików może występować nadciśnienie tętnicze, zakłócenia rytmu serca czy jego niewydolność. Zwiększone jest też ryzyko zawału serca czy udaru mózgu.

Alkohol osłabia organizm i ma duży wpływ na układ nerwowy. Alkoholicy skarżą się często na zaburzenia czucia, niedowład, pogorszenie wzroku czy kłopoty z pamięcią. Oprócz dolegliwości bólowych alkohol powoduje też zmiany w psychice. Mogą one doprowadzić do drastycznych zmian w charakterze człowieka, a nawet do zaburzeń w odczuwaniu emocji.

Nadmierne spożycie alkoholu wpływa negatywnie na cały organizm. Zwiększone jest ryzyko chorób nowotworowych, m.in. raka wątroby, trzustki, przełyku czy jelita grubego. Alkohol powoduje wiele zmian w organizmie. Niektóre objawy zanikają po całkowitym zrezygnowaniu z alkoholu. Przewlekłe stany zapalne są trudniejsze do wyleczenia, dlatego warto jak najszybciej odstawić alkohol. Dzięki temu możliwe jest zatrzymanie kolejnych zmian w organizmie.

Poza bardzo niekorzystnym wpływem na organizm alkoholizm niszczy rodziny i wpędza ich członków w tak zwane współuzależnienie. Choroba ta niszczy jak widać wszystkie możliwe sfery w życiu człowieka.

Skontaktuj się